NA CZYM PODAWAĆ DZIECKU POSIŁEK

03-11-2019

Dziś poruszymy kwestię jedzenia tzn. "czy niejadek zje obiadek", czyli na czym podawać posiłek swojemu maluchowi? Wiele informacji i opinii kreuje możliwości rozwiązania problemu dzieci, które niechętnie podchodzą do tematu jedzenia. Faktycznie może to być problemem. Podstawowe pytanie, jak wpłynąć na motywację dziecka, aby posiłek nie sprawiał tylu kłopotów rodzicom? Po pierwsze, dziecko w inny sposób odbiera otaczającą go rzeczywistość niż dorosły. Ciekawość poznawania to cecha, którą odziedziczyliśmy po naszych przodkach. Dzięki temu postęp, którego doświadczamy dziś jest zainspirowany tą cechą. Nasza pociecha kieruje swoje zainteresowanie w stronę czegoś nowego z czym nie miała jeszcze styczności. Dlatego należy kreować posiłek w taki sposób, aby był kolorowy, zapachem zachęcał do zjedzenia i co więcej był podany w barwnym naczyniu o niestandardowym kształcie.

Czy takie mamy dziś w ofercie? Tak, jest wiele talerzyków i sztućców spełniających te kryteria. Może zaczniemy od materiału z którego mogą być zrobione naczynka.

Najpopularniejszym materiałem jest melamina, która jest odporna na działanie wody, temperatury i światła. Charakteryzuje się wysoką twardością. Co więcej wiele możliwości kształtów i grafik sprawia, że możemy naczynia kompletować: talerzyk, miseczka, łyżeczka, kubeczek w ramach danej kolekcji. Ciekawą ofertę ma do zaproponowania marka Done by Deer. Ciekawa grafika i funkcjonalne rozwiązania sprawiają, że jedzenie staje się formą zabawy dla dziecka. Bezpieczne materiały, antypoślizgowy spód naczyń - ogranicza uciekanie naczyń na stoliku, krzesełku. Profilowana łyżeczka z pewnością ułatwii rodzicom karmienie swoich pociech. Dodatkowa stylizacja potraw uatrakcyjnia walory podawania posiłku i zachęca dziecko do poznawania smaku, zapachu, a także poznawania poprzez dotyk. Naczynia z melaminy można zmywać w zmywarce, ale nie nadają się do podgrzewania w mikrofali i piecyku. Melamina może pęknąć po upadku z dużej wysokości.

 

done by deer

 

Kolejnymi bardzo popularnymi ostatnio produktami są naczynia silikonowe. Taką znaną marką produkującą naczynia i akcesoria do jedzenia jest EzPz. Czym się charakteryzują produkty, otóż cały asortyment jest zrobiony z silikonu spożywczego. Można powiedzieć, że produkty są niezniszczalne, nie mogą się potłuc, nie rysują się, nie przebarwiają się. Co więcej, można zmywać je w zmywarce, podgrzewać posiłki w mikrofalówce, a także w piecyku. Szczególną innowacją jest fakt, że talerzyk, czy miseczka posiadają zintegrowaną matę, która przywiera do podłoża i dziecko ma ograniczoną możliwość zrzucenia posiłku wraz z naczyniem. Talerzyki są w dwóch wielkościach z podaniem na stół, a także pasujących do blatów krzesełek do karmienia. Przegródki talerzyka pozwalają na dopasowanie odpowiedniej porcji posiłku, a także jego podzieleniu na składniki.

 

 

W asortymencie znajdują się także kolorowe talerzyki z podkładką. Piękne kolory jaskrawe i pastelowe zachęcają dzieci do większego zainteresowania posiłkami. Talerzyki umożliwiają kompozycję potrawy i tym samym dziecko może skonsumować np. buzię. Dość niedawno pojawiły się kubeczki i łyżeczki silikonowe do samodzielnego picia i jedzenia. Dużym hitem stały się komplety pierwszych naczyń. Te innowacyjne naczynia zostały zaprojektowane tak, aby ułatwić maluszkowi naukę samodzielnego jedzenia i picia. Dodatkowo poszczególne elementy zestawu wspierają rozwój aparatu mowy i małej motoryki u dziecka. W skład zestawu wchodzą: malutka miseczka z podkładką, kubeczek i 2 łyżeczki. Przeznaczone są dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia.

 

 

Ostatnim materiałem z którego zrobione są akcesoria do jedzenia jest bambus. Jest to komponent o trwałym, lekkim i zrobionym z odnawialnych surowców materiał pochodzący ze zrównoważonych źródeł jakimi są bambus, kukurydza z dodatkiem melaminy. Bambus jest bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska rozwiązaniem dla rodzin poszukujących alternatywy dla naczyń z melaminy i plastikowych miseczek czy talerzyków dla dzieci. Zazwyczaj produkty można zmywać w zmywarce, ale nie zawsze już podgrzewać w mikrofali czy piecyku.

 


 

Naczynia są odporne na uderzenia, lecz bambus nie jest niezniszczalny. Podczas upadku z dużej wysokości lub na twardą podłogę, mogą pojawić się pęknięcia lub ukruszenia. Naczynia doskonale sprawdzą się przy gorących lub zimnych potrawach. Bardzo często grafika na produktach jest kolorowa, co przyciąga uwagę dzieci. W tej grupie produktów mają swoje miejsce takie marki jak: Petit Collage, For Little Fingers, Lassig.