Nadchodzi wiosna, a wraz z nią długie godziny spędzane na świeżym powietrzu – zarówno przez rodziców, jak i ich pociechy. Dla niejednego malucha (zwłaszcza spośród tych, które od dawna dzielnie stawiają kolejne kroki o własnych siłach) będzie to również pierwsza w życiu okazja na wypróbowanie szeregu nowych zabaw i aktywności. Samodzielna jazda na rowerku biegowym jest jedną z nich.
Rower biegowy – co to takiego?
Czym właściwie jest wspomniany wyżej, tytułowy pojazd? Cóż – to nic innego jak „pomniejszona”, dziecięca wersja klasycznego rowerka. Od modelu tradycyjnego odróżnia go jednak brak hamulców i pedałów. Tego typu sprzęt jest też najczęściej bardzo lekki, a do jego wykonania używa się określonych, specjalnie dobranych materiałów. Jego celem jest „oswojenie” dziecka z mechanizmami przypominającymi te spotykane w tzw. dorosłym rowerze a przede wszystkim uczy utrzymywania równowagi – co w przyszłości zaowocuje znacznie szybszą, łatwiejszą i bardziej komfortową „przesiadką” na jednoślad o standardowych wymiarach. Rowerek biegowy jest zatem tak naprawdę niczym innym, jak pierwszym w życiu rowerem dla malucha – dostosowanym jednak w pełni do jego malutkich nóżek, niewielkich rączek i specyfiki dziecięcych możliwości.
„Mamo, ja chcę sam!”
Kompatybilność tego rodzaju produktów ze zdolnościami małych podróżników to jednak nie jedyna zaleta takowych mechanizmów: tych bowiem jest znacznie więcej. Po pierwsze, to właśnie dzięki nim dziecko uczy się równowagi, koordynacji ruchowej i kontroli zarówno nad użytkowanym pojazdem, jak i swoim własnym ciałem – pozbawiony pedałów rowerek, napędzany jest wyłącznie siłą nóg smyka (poprzez odpychanie stóp od podłoża) – i to od niego samego w głównej mierze zależy jak długo, daleko i płynnie będzie poruszała się maszyna; od niego zależne jest również to, gdzie i w jaki sposób skończy ona swój kurs. Co istotne, rowerki przeznaczone dla najmłodszych są niezwykle stabilne, a ich konstrukcja znacznie ułatwia proces wsiadania i zsiadania. Wątpliwości rodziców budzi brak hamulca w takim pojeździe ale to właśnie zadanie dla dziecka, to ono ma na kontrolować prędkość, odpowiednio odpychać się i hamować. Dziecko w trakcie jazdy koncentruje się na kierunku jazdy, utrzymaniu prędkości oraz równowagi, hamulec będzie niepotrzebnie rozpraszał jego uwagę. Do zatrzymania rowerka wystarczą nóżki Maluszka.
Korzystając z rowerka biegowego, maluch nie tylko mimowolnie rozwija więc swoją motorykę czy uczy się dobrego kontaktu z własnym ciałem – przede wszystkim poznaje nowe, wysoce atrakcyjne i zdrowe sposoby na spędzanie czasu na świeżym powietrzu lub w domu, co znacznie przysłuży się wzmocnieniu jego odporności. Przy okazji też zbuduje własną pewność siebie, stając się w pełni samodzielnym cyklistą – przyszła zamiana modelu na rowerek klasyczny nie będzie dla niego żadnym problemem, a zamiast niepotrzebnego stresu, obaw i wołania o pomoc jego opiekun usłyszy, że brzdąc da sobie radę bez niczyjej pomocy i „chce spróbować jechać sam”. Brzmi jak plan idealny, prawda?
Konstrukcja na miarę potrzeb i możliwości
Podjęliście już decyzję o zakupie pierwszego, biegowego rowerka dla milusińskiego, ale przerasta Was mnogość funkcji i cech tego typu sprzętów dostępnych w sklepach? Nie wiecie, który z nich będzie najlepszy dla Waszego dziecka? Bez obaw! Poniżej przybliżamy Wam specyfikę najpopularniejszych pojazdów znajdujących się w naszej ofercie.
Nie wiesz, jak odpowiednio dobrać rowerek biegowy do wieku i wzrostu Twojego maleństwa?
Zmierz długość jego nóżek od wewnętrznej strony wraz z bucikami (uwzględniając pieluszkę, jeśli ją nosi), zwróć uwagę aby noga dziecka całkowicie przylegała do podłoża, otrzymany wymiar porównaj z parametrami interesujących Cię modeli. Bez obaw możesz też poprosić o pomoc naszych specjalistów, którzy na potrzebach najmłodszych znają się jak nikt.