HALLOWEEN OCZAMI DZIECKA

21-10-2020

„Mamo, chcę zostać piratem”,
czyli Halloween oczami dziecka

 

Halloween zbliża się wielkimi krokami, dając naszym pociechom nie lada okazję do tego, by na jeden dzień stały się swoją ulubioną postacią z bajki lub groźnym stworkiem. Niezależnie więc od tego, czy nasze brzdące spędzą ten czas głównie w gronie swoich przyjaciół, czy też razem z Wami przygotują domowe przyjęcie pełne „strasznych” gadżetów i jesiennych smakołyków – nie zapomnijmy o tym, że (prócz zasady „cukierek albo psikus”) to właśnie kostiumy na Halloween są dla dzieci największą atrakcją i urozmaiceniem tego wyjątkowego dnia.

 NOC SŁODYCZY I UPIORÓW

Nikt nie lubi się bać, ale mroczny świat duchów, czarnoksiężników i potworów z dalekich krain od zawsze pobudzał dziecięcą wyobraźnię i stanowił swego rodzaju kuszącą tajemnicę. Nic więc dziwnego, że Halloween tak bardzo przypadło do gustu dzieciakom. W końcu to właśnie wtedy – w ostatnią noc października – do naszego świata powracają demony i upiory z zaświatów, wampiry wyruszają na poszukiwania swoich ofiar, a czarownice rozpoczynają swój sabat. Mało tego, w taki wieczór również każdy z nas może na chwilę stać się częścią krainy czarów i złych lub dobrych mocy, przemieniając się w dowolnie wybraną przez siebie postać.

Zwyczaj organizowania maskarad z tej okazji, choć w niektórych zakątkach globu znany już od setek lat, do Polski dotarł zaledwie kilka dekad temu ze Stanów Zjednoczonych, zyskując wielu fanów i zwolenników takiej formy żegnania jesieni i „spotkań” ze zmarłymi. Początki Halloween wywodzą się z obrzędów kulturowych Celtów, którzy wierzyli, że ostatniego dnia października zanika granica między światem żywych a umarłych, ci drudzy wracają na Ziemię i sieją spustoszenie pośród żyjących. Skutecznym sposobem na odstraszanie złych duchów było przyodzianie strojów i założenie masek. Stąd też – oprócz symbolicznej, wydrążonej i podświetlonej (na wzór lampy) dyni o ludzkiej twarzy, koszy słodkości oraz gadżetów z motywami zombie, pająków czy nietoperzy – to właśnie specjalne stroje na Halloween dla dzieci i dorosłych cieszą się największą popularnością.
PIRAT, SMOK, JEDNOROŻEC I WRÓŻKA

Skąd jednak wziąć oryginalny, halloweenowy strój? Wielu rodziców zdaje się w tej kwestii na swoje zdolności manualne i artystyczne, spędzając wieczory (lub nawet noce) na zszywaniu, wycinaniu, klejeniu i dopieszczaniu kostiumów dla swoich pociech, sobie fundując zaledwie oryginalną stylizację lub mroczny makijaż. Nie oszukujmy się jednak – jest wśród nas ogromna grupa osób, którym na zabawę w „projektanta strachu” brak czasu i pomysłu, a natłok domowych bądź zawodowych obowiązków skutecznie blokuje napływ artystycznej, upiornej weny.

Co wtedy?

 

I tak z jej pomocą nasze dziecko może stać się m.in.: mrocznym czarnoksiężnikiem, piratem, rekinem, smokiem czy nietoperzem. Dla tych smyków, które jednak wolałyby tej nocy zamienić się w coś bardziej uroczego niż strasznego, Meri Meri ma do dyspozycji strój wróżki, baleriny, jednorożca i pięknego łabędzia.

W końcu wszystkie czary mają też swoją jasną stronę, czarownice nie zawsze są złe, a oprócz upiorów i demonów – świat pełen jest przyjaznych zjaw oraz dobrych, życzliwych duszków.

 

 

Świetnym pomysłem może być również organizacja domowego przyjęcia z okazji Halloween, oprócz strojów niezbędna jest także odpowiednia muzyka dla dzieci, zastawa na mały poczęstunek oraz akcesoria do ozdoby wnętrza jak balony czy zabawne pajęcze gilnandy. Polecamy dawkę "strasznego humoru".