ZABAWKI DLA MAŁEGO KONSTRUKTORA

17-09-2020

ZABAWKI DLA MAŁEGO KONSTRUKTORAZABAWKI DLA MAŁEGO KONSTRUKTORA – RADOŚĆ POŁĄCZONA Z NAUKĄ

Chwile spędzone na beztroskiej zabawie to bez wątpienia najprzyjemniejszy czas w życiu każdego malca. Sami – już jako dorośli – często wspominamy ten okres z nostalgią, obserwując ogromny entuzjazm naszych pociech w trakcie radosnych harców, które „jeszcze do niedawna” odbywały się z naszym udziałem, prawda? Zanim jednak podsuniemy im kolejnego pluszaka, bohatera kreskówki lub szereg kolorowych akcesoriów, pamiętajmy o tym, że zabawka zabawce nierówna – i o ile niektóre z nich świetnie sprawdzą się w roli chociażby przytulanki „na dobranoc”, tak wiele z dostępnych obecnie na rynku produktów ma swoją wyjątkową, szczególną misję. Należą do nich m.in. różnego rodzaju zestawy konstrukcyjne dla dzieci, które (poza funkcją stricte rozrywkową) pełnią ogromną rolę w prawidłowym rozwoju zarówno maluszka, jak i starszaka. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie dostarczamy w poniższym artykule.


KONSTRUKCYJNE, CZYLI JAKIE?

Zacznijmy od tego, czym właściwie są wspomniane wyżej zabawki konstrukcyjne. Najprościej mówiąc, to różnego rodzaju gadżety (często w postaci układanek bądź niewielkich klocków dla dzieci najmłodszych oraz bardziej zaawansowanych zestawów przeznaczonych dla kilkulatków), pełniące funkcję edukacyjną – poprzez zabawę właśnie, dzięki czemu stają się atrakcyjnym elementem dnia codziennego zarówno dla dziecka, jak i samego rodzica. Produkty takowe pozwalają przyswoić ich małemu użytkownikowi sporo wiedzy i niezbędnych umiejętności: w łatwy sposób pomagają szkrabowi kształtować jego własną kreatywność, rozwijają u niego wyobraźnię przestrzenną oraz zdolność do strategicznego i logicznego myślenia, jednocześnie wpływając na lepsze rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych. W trakcie zabawy klockami dziecko poznaje także podstawowe zasady matematyki czy fizyki (liczenie, szacowanie, praca z ciężarem i prędkością). Co istotne, u najmłodszych konstruktorów tego typu akcesoria doskonale rozwijają umiejętności motoryczne i koordynację ruchową na linii ręka-oko (w tym przypadku sprawdzają się zwłaszcza kartonowe, „kąpielowe” lub drewniane klocki, dopasowane zarówno do potrzeb np. dwulatka, jak i malca kilkunastomiesięcznego). Starsi budowniczowie zaś nieświadomie zyskają możliwość wcielenia się w rolę prawdziwego architekta, inżyniera, a nawet – naukowca, tworzącego skomplikowane, ruchome maszyny o rozbudowanej strukturze.

BARWNA ROLA KONSTRUKTORA

Warto też zauważyć, że – wbrew przyjętym stereotypom – określenie „konstrukcyjne” nie wskazuje jedynie na zabawki przeznaczone dla chłopców. Różnorodność dostępnych na rynku barwnych, tematycznych produktów sprawia, że znajdziemy wśród nich także mnóstwo zestawów i klocków także dla dziewczynek – któż bowiem powiedział, że ulubiona lala nie może zamieszkać w zamku z owych klocków (własnoręcznie wybudowanym przez małą projektantkę wnętrz), a nasza najmłodsza córeczka nie pokocha np. wizerunków leśnych zwierzątek z drewnianych układanek? Tym bardziej, że obecnie wielu producentów nie skupia się już na tak ścisłym kategoryzowaniu zabawek – w zamian za to otrzymujemy moc barw, kształtów, nietuzinkowy design i proste zasady łączenia elementów. Przykładem są tutaj chociażby: konstrukcyjne klocki drewniane i układanki dla najmłodszych (marki Janod), genialne w swej prostocie duńskie klocki Plus-Plus (m.in. ukryte w poręcznej walizce) – pozwalające na tworzenie nawet wielowymiarowych konstrukcji, drewniane i kartonowe puzzle Scratch (dzięki którym najmłodsi stworzą m.in. imponujące wieże) oraz zestawy – zabawki od Djeco (te z kolei pozwolą m.in. straszakom na wielogodzinną rozrywkę, polegającą na tworzeniu torów wykorzystujących zasadę reakcji łańcuchowej).

 

 

 Natomiast zestaw do skręcania ze śrubkami i wkrętkami zapewnia świetną zabawę przyszłym, małym inżynierom, którzy uczą się technik budowlanych, rozwiązywania problemów i czerpią satysfakcję z tego, że mogą stworzyć coś co się samodzielnie porusza. Uatrakcyjnieniem takich zestawów jest silnik na baterie, pomysły młodych inżynierów są ograniczone jedynie ich wyobraźnią.

Zesatw majsterkowicza

Jeśli więc po raz kolejny stajemy przed wyborem ciekawej zabawki dla naszego dziecka, a pomysły powoli nam się kończą, być może warto postawić na gadżet, który będzie w stanie zatrzymać je przy sobie na dłużej. Nic tak przecież nie angażuje malca, jak ciekawość wobec otaczającego go świata – a w raz z nią wszystkie „odkrycia”, które pomogą mu tę ciekawość zaspokoić.