ZABAWKI DLA MAŁEGO KONSTRUKTORA

17-09-2020

ZABAWKI DLA MAŁEGO KONSTRUKTORAZABAWKI DLA MAŁEGO KONSTRUKTORA – RADOŚĆ POŁĄCZONA Z NAUKĄ

Chwile spędzone na beztroskiej zabawie to bez wątpienia najprzyjemniejszy czas w życiu każdego malca. Sami – już jako dorośli – często wspominamy ten okres z nostalgią, obserwując ogromny entuzjazm naszych pociech w trakcie radosnych harców, które „jeszcze do niedawna” odbywały się z naszym udziałem, prawda? Zanim jednak podsuniemy im kolejnego pluszaka, bohatera kreskówki lub szereg kolorowych akcesoriów, pamiętajmy o tym, że zabawka zabawce nierówna – i o ile niektóre z nich świetnie sprawdzą się w roli chociażby przytulanki „na dobranoc”, tak wiele z dostępnych obecnie na rynku produktów ma swoją wyjątkową, szczególną misję. Należą do nich m.in. różnego rodzaju zestawy konstrukcyjne dla dzieci, które (poza funkcją stricte rozrywkową) pełnią ogromną rolę w prawidłowym rozwoju zarówno maluszka, jak i starszaka. Dlaczego? Odpowiedzi na to pytanie dostarczamy w poniższym artykule.


KONSTRUKCYJNE, CZYLI JAKIE?

Zacznijmy od tego, czym właściwie są wspomniane wyżej zabawki konstrukcyjne. Najprościej mówiąc, to różnego rodzaju gadżety (często w postaci układanek bądź niewielkich klocków dla dzieci najmłodszych oraz bardziej zaawansowanych zestawów przeznaczonych dla kilkulatków), pełniące funkcję edukacyjną – poprzez zabawę właśnie, dzięki czemu stają się atrakcyjnym elementem dnia codziennego zarówno dla dziecka, jak i samego rodzica. Produkty takowe pozwalają bowiem przyswoić ich małemu użytkownikowi sporo wiedzy i niezbędnych umiejętności: w łatwy sposób pomagają szkrabowi kształtować jego własną kreatywność, rozwijają u niego wyobraźnię przestrzenną oraz zdolność do strategicznego i logicznego myślenia, jednocześnie wpływając na lepsze rozumienie ciągów przyczynowo-skutkowych. W trakcie zabawy nimi dziecko poznaje także podstawowe zasady matematyki czy fizyki (liczenie, szacowanie, praca z ciężarem i prędkością). Co istotne, u najmłodszych konstruktorów tego typu akcesoria doskonale rozwijają umiejętności motoryczne i koordynację ruchową na linii ręka-oko (w tym przypadku sprawdzają się zwłaszcza kartonowe, „kąpielowe” lub drewniane klocki, dopasowane zarówno do potrzeb np. dwulatka, jak i malca kilkunastomiesięcznego). Starsi budowniczowie zaś nieświadomie zyskają możliwość wcielenia się w rolę prawdziwego architekta, inżyniera, a nawet – naukowca, tworzącego skomplikowane, ruchome maszyny o rozbudowanej strukturze.

BARWNA ROLA KONSTRUKTORA

Warto też zauważyć, że – wbrew przyjętym stereotypom – określenie „konstrukcyjne” nie wskazuje jedynie na zabawki przeznaczone dla chłopców. Różnorodność dostępnych na rynku barwnych, tematycznych produktów sprawia, że znajdziemy wśród nich także mnóstwo zestawów i klocków także dla dziewczynek – któż bowiem powiedział, że ulubiona lala nie może zamieszkać w zamku z owych klocków (własnoręcznie wybudowanym przez małą projektantkę wnętrz), a nasza najmłodsza córeczka nie pokocha np. wizerunków leśnych zwierzątek z drewnianych układanek? Tym bardziej, że obecnie wielu producentów nie skupia się już na tak ścisłym kategoryzowaniu zabawek – w zamian za to otrzymujemy moc barw, kształtów, nietuzinkowy design i proste zasady łączenia elementów. Przykładem są tutaj chociażby: konstrukcyjne klocki drewniane i układanki dla najmłodszych (marki Janod), tradycyjne klocki od Plus-Plus (m.in. ukryte w poręcznej walizce) – pozwalające na tworzenie nawet wielowymiarowych konstrukcji, drewniane i kartonowe puzzle Scratch (dzięki którym najmłodsi stworzą m.in. imponujące wieże) oraz zestawy – zabawki od Djeco (te z kolei pozwolą m.in. straszakom na wielogodzinną rozrywkę, polegającą na tworzeniu torów wykorzystujących zasadę reakcji łańcuchowej).

 

Jeśli więc po raz kolejny stajemy przed wyborem ciekawej zabawki dla naszego dziecka, a pomysły powoli nam się kończą, być może warto postawić na gadżet, który będzie w stanie zatrzymać je przy sobie na dłużej. Nic tak przecież nie angażuje malca, jak ciekawość wobec otaczającego go świata – a w raz z nią wszystkie „odkrycia”, które pomogą mu tę ciekawość zaspokoić.